czwartek, 22 października 2015

Spotkanie z cyklu "Perspektywy współczesnej fenomenologii"

Szanowni Państwo


Pragniemy gorąco Państwa zaprosić na seminarium organizowane przez Polskie Towarzystwo Fenomenologiczne i

współorganizowane przez Instytut Filozofii i Socjologii PAN, 

które odbędzie się 27 X 2015 roku (wtorek), o godzinie 16:00, 

w sali 154 (Pałac Staszica).



Tytuł referatu brzmi "U źródeł ruchu fenomenologicznego. Życie i twórczość Johannesa Dauberta". 



Referat wygłosi Daniel Ronald Sobota z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, a po referacie odbędzie się dyskusja tematyczna.
Podczas wykładu nakreślony zostanie zarys historyczno-problemowy życia i twórczości Johannesa Dauberta, który określany jest jako jeden z najważniejszych twórców ruchu fenomenologicznego. Tego, który jako pierwszy właściwie odczytał i rozpowszechnił treść i przesłanie "Badań logicznych" Husserla, co miało bezpośredni wpływ na powstanie najważniejszych nurtów filozoficznych XX wieku. 
Jako najistotniejsze w dorobku Johannesa Dauberta, czym wzbogacił niezmiernie filozofię, można wymienić fenomenologię pytania i fenomenologię uczuć a także stworzenie zarysu filozofii dziejów, co umożliwiło odnoszenie fenomenologii do kwestii dziejów i historii.

Więcej informacji na plakatach:


Nota o prelegencie


Daniel Roland Sobota – filozof, doktor nauk humanistycznych, absolwent Instytutu
Filozofii UMK, w latach 2003-2015 adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu
Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, od 2015 roku adiunkt w IFiS PAN. Autor dwutomowej monografii poświęconej filozofii pytania w kontekście myśli niemieckiej przełomu XIX i XX wieku (Źródła i inspiracje Heideggerowskiego pytania o bycie, Fundacja Kultury Yakiza, Bydgoszcz 2012-2013). Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularno-naukowych, w tym kilka recenzji teatralnych. Członek krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Propagator metodologii rozwiązywania problemów nazywanej design thinking. Współtwórca i członek bydgoskiej grupy artystycznej Magazyn Prób Bezpsa, pomysłodawca i organizator Przeglądu Bydgoskich Teatrów Alternatywnych „Alternator” (2006-2009). Wystąpił jako aktor w kilku spektaklach teatralnych i performansach o tematyce filozoficznej. W godzinach popołudniowych zawodnik i trener piłki nożnej (UEFA B). Swoimi zainteresowaniami próbuje łączyć różne dziedziny życia, podporządkowując je wspólnej idei przewodniej, jaką jest tematyka pytania, pytajności i problemu. Orędownik postawy „wytrzymywania w pytaniu”.




Johannes Daubert
(źródło: http://freepages.history.rootsweb.ancestry.com/~logancem/jdaubert/daubertjpic.jpg)


Zapraszamy
SAQ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz