wtorek, 17 listopada 2015

Szanowni Państwo, 

mamy przyjemność przekazać zaproszenie na kolejne spotkanie organizowane przez Instytut Filozofii i Socjologii PAN w ramach cyklu seminariów "Myśl antyku dziś". 

O muzyce zwykle mówi się w kategoriach estetycznych. Tym razem jednak chcemy zaproponować Państwu inne spojrzenie na ten temat. 
W najbliższy piątek, w IFiS PAN odbędzie się spotkanie zatytułowane "Wprowadzenie do teorii muzyki Arystoksenosa z Tarentu". Poprowadzi je Anna Maria Laskowska, doktorantka w Instytucie Filologii Klasycznej UW. 

Temat dalej dotyczy antyku, bowiem Arystoksenos był uczniem Arystotelesa. Zasłynął jako autor dwóch najstarszych traktatów o muzyce: Elementa harmonica i Elementa rhythmica. Są to dzieła nie tylko ciekawe, bo rzucające nowe światło na zagadnienie muzyki, ale wręcz przełomowe ponieważ zrywają z pitagorejską koncepcją matematyczną muzyki wykorzystując jednocześnie doktrynę Arystotelesa do stworzenia nowego obszaru badań nad muzykologią. Dzięki temu muzyka nie jest już postrzegana jako stosunek liczbowy - opierający się jedynie na matematycznie wyliczanych odległościach między dźwiękami, ale jako oddzielny i samodzielny byt zmysłowy, bo słyszalny dzięki zmysłowi słuchu. 
W referacie przedstawionym podczas spotkania Anna Maria Laskowska odtworzy sposób wykorzystania podstawowych kategorii Fizyki i Metafizyki Arystotelesa i pokaże, w jaki sposób Arystoksenos ustanawia i uzasadnia nową dyscyplinę nauki, skupiającej się na dźwięku jako bycie. 

Zapraszamy w piątek, od godziny 15:00 do 17:00, do Instytutu Filozofii i Socjologi PAN, do sali 154.

Anna Maria Laskowska – doktorantka w Instytucie Filologii Klasycznej UW. Przygotowuje rozprawę doktorską o teorii muzyki Arystoksenosa z Tarentu pod kierunkiem prof. Sławomiry Żerańskiej-Kominek (Instytut Muzykologii UW).


Fiodor Andriejewicz Bronnikow "Hymn Pitagorejczyków na cześć wschodzącego słońca"
(źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/Bronnikov_gimnpifagoreizev.jpg)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz